Terpenai jums jau pažįstami, nes visą gyvenimą susidūrėte su jų poveikiu; kitaip tariant, terpenai yra tai, kas suteikia apelsinui būdingą citrusinių vaisių kvapą. Jie taip pat suteikia pušims unikalų aromatą ir net lemia atpalaiduojantį levandų poveikį (Linalool Odor-Induced Anxiolytic Effects in Mice, Hiroki Harada).

Beje, tikriausiai manėte, kad kanabinoidai yra kanapių ar pramoninių kanapių augaluose esantys junginiai, kurie sukelia poveikį, tiesa? Nors tai tiesa, taip pat nustatyta, kad terpenai irgi gali atlikti didelį vaidmenį šiame procese. Kanabinoidai ir terpenai veikia kartu, vadinamuoju entourage efektu (palydėjimo efektas).

Entourage efektas (“Palydėjimo efektas”) reiškia, kad kanabinoidai, tokie kaip THC ir CBD, kartu su šimtais kitų junginių ir terpenais turi veikti kartu. Geriausią darbą atlieka visas augalas, o ne tik vienas junginys. Nors palengvėjimą suteikia CBD aliejaus arba THC aliejaus vartojimas, dažniausiai naudojamas visas augalas būklėms gerinti. Visų augale esančių junginių ir terpenų panaudojimas gali būti geriausias ir efektyviausias būdas pajausti kanapių terapinį poveikį. Terpenus gamina visi augalai, ne tik kanapės. Tačiau kanapės augalai gamina daugiau įvairių terpenų nei bet kuri kita augalų gentis.

Šiuo metu egzistuoja mažiausiai 20 000 skirtingų terpenų, o kanapių arba pramoninių kanapių augalai turi daugiau nei 100 šių terpenų. Tačiau yra pora terpenų, kurių Kanapių ir pramoninių kanapių augaluose yra didelė koncentracija. Štai tie, kuriuos verta žinoti:

Mirceno terpenas

Mircenas, kurio taip pat yra manguose, yra labiausiai paplitęs terpenas, randamas kanapių augaluose. Iš tikrųjų kai kurių augalų terpenų sudėtyje gali būti iki 65 proc. mirceno. Pagal mirceną dažnai sprendžiama, ar tam tikra kanapių veislė yra indica, ar sativa. Augalai, kuriuose yra daugiau kaip 0,5 proc. mirceno, priskiriami indica.

Be priešuždegiminių ir antikatabolinių savybių, mircenas pasižymi ir atpalaiduojančiomis savybėmis, kurios išsamiau nagrinėjamos Anos Teresos Rufino ir kitų autorių straipsnyje “Evaluation of the anti-inflammatory, anti-catabolic and pro-anabolic effects of E-caryophyllene, myrcene and limonene in a cell model of osteoarthritis” (“E-kariofileno, mirceno ir limoneno priešuždegiminio, antikatabolinio ir proanabolinio poveikio įvertinimas osteoartrito ląstelių modelyje”).

Limoneno terpenas

Limoneno, antro pagal paplitimą terpeno kanapėse, taip pat galima rasti įvairiuose citrusiniuose vaisiuose. Jis yra atsakingas už citrusinių vaisių kvapą. Tačiau jo gali būti randama ne visose kanapių atmainose. Limonenas pasižymi stipriomis priešgrybelinėmis (kaip teigiama Nengguo Tao straipsnyje žurnale “Food chemistry”) ir antibakterinėmis savybėmis (tai patvirtina Yingjie Han atlikti tyrimai), o jo nuostabus kvapas lėmė, kad jis dažnai naudojamas kaip priedas buitiniuose valymo ir kosmetikos produktuose. Be to, tyrimai su gyvūnais parodė, kad limonenas gali padėti sumažinti stresą ir pagerinti nuotaiką.

Terpenas pinenas

Pinenas dažniausiai aptinkamas pušyse ir būtent jis suteikia pušų spygliukams unikalų kvapą. Yra dvi pineno atmainos: alfa, kuri lemia nuostabų pušų aromatą, ir beta, kurios kvapas primena rozmarino, krapų ar petražolių kvapą. Pinenas yra stiprus bronchus plečiantis preparatas, o remiantis Zhao Y. straipsniu, padaryta išvada, jog alfa-pinenas slopina prostatos vėžio augimą ksenografto modelyje (ksenograftas – tai medicininė procedūra, kurios metu audiniai ar organai persodinami iš vienos rūšies gyvūnų į kitą). Tai leidžia manyti, kad pinenas gali būti veiksminga terapinė priemonė prostatos vėžiui gydyti. Pinenas taip pat pasižymi stipriu priešuždegiminiu ir antiseptiniu poveikiu, kuris jau šimtmečius naudojamas augaliniuose vaistuose.

Linalolio terpenas

Jei žinote apie atpalaiduojantį levandų poveikį, vadinasi, žinote apie terpeną linalolį. Linalolis gerai žinomas dėl savo stresą mažinančio, nerimą slopinančio (“Effects of inhaled Linalool in anxiety, social interaction and aggressive behavior in mice”, V. M. Linck ir kiti) ir antidepresinio (Silvia Laura Guzmán-Gutiérrez ir kiti “Life sciences”) poveikio.  Terpenas linalolis gali padėti panaikinti nerimą keliantį šalutinį poveikį, kurį kartais sukelia THC, todėl jis gali būti puikus pasirinkimas nerimui gydyti.

Terpenas kariofilenas

Šis terpenas turi aštrų, medienos, pipirų kvapą ir taip pat randamas juoduosiuose pipiruose ir cinamone. Tyrimai rodo, kad jis gali veiksmingai gydyti nerimą, depresiją ir uždegimą (Eun-SangHwang straipsnis žurnale “Behavioural Brain Research”).

Humuleno terpenas

Kitos kanapių atmainos didina apetitą, o tai gali būti naudinga tiems, kurie kenčia nuo ligų, sukeliančių pykinimą ar apetito praradimą, tačiau atmainos, kurių sudėtyje yra humuleno, gali padėti sumažinti apetitą. Apyniuose, gvazdikėliuose ir bazilikuose randamas humulenas taip pat pasižymi priešuždegiminėmis ir antibakterinėmis savybėmis. Atiqur Rahman ir kitų mokslininkų rezultatai rodo, kad jis gali būti naudojamas kaip konservantas ar antimikrobinė medžiaga maisto, farmacijos ir (arba) žemės ūkio pramonėje.

Kanapės arba pramoninės kanapės turi apie 100 terpenų, kurių kiekvienas turi savitą poveikį. Kartu su kitais kanabinoidais ir terpenais kanapių ateitis gali būti susijusi su veislių, kuriose gausu tam tikrų terpenų ir kanabinoidų, selekcija, siekiant sukurti tam tikrą poveikį sukeliančias veisles.