Augalų medicina vystėsi dar gerokai prieš užfiksuojant žmonijos istoriją. Per šimtmečius išmokta pasinaudoti beribiais gamtos turtais ir galia, kad gautume nesuskaičiuojamą naudą sveikatai. Nereikėtų stebėtis, kad Vakarų medicina tiesiogiai ir netiesiogiai perėmė augalų junginius ir iš jų sukūrė laboratorinius produktus. Nors žmogus labai trokšta išrasti ir panaudoti sintetinę chemiją naujiems vaistams kurti, gamtoje vis dar yra neprilygstama molekulių valdovė.

Aristotelis mus mokė, kad “visuma yra didesnė už jos dalių sumą”. Dabar, kai sveikatos ir sveikatingumo rinkoje pasirodė vieno junginio ir sintetiniai kanabinoidų produktai, kaip niekada svarbu suprasti skirtumus tarp viso augalo, pilno spektro ir plataus spektro fitokanabinoidų produktų (tokių kaip mūsų) ir šių naujų izoliuotų versijų.

KĄ REIŠKIA VISO ARBA PLATAUS SPEKTRO FITOKANABINOIDAI?

Viso spektro fitokanabinoidai – tai visas kanapių augaluose esančių natūralių kanabinoidų spektras. Tai kanabidiolis (CBD), tetrahidrokanabinolis (THC), kanabigerolis (CBG), kanabichromenas (CBC) ir daugiau kaip 100 kitų kanabinoidų.

Įrodyta, kad tiek plataus, tiek viso spektro fitokanabinoidai pasižymi gydomąja nauda. Pagrindinis skirtumas tarp jų yra tas, kad viso spektro fitokanabinoidų sudėtyje yra THC, kuris yra kanapių augalo psichoaktyvioji sudedamoji dalis. Plataus spektro fitokanabinoiduose THC nėra.

Viso augalo principas naudojamas daugelyje kultūrų, įskaitant šiuolaikinių Vakarų žolininkus. Vadovaujamasi koncepcija, kad augalo veikla yra saugesnė, patikimesnė ir veiksmingesnė nei izoliuotų cheminių junginių išgavimas iš įvairių augalo dalių.

Kanapėse yra daugybė daugiau kaip 400 junginių, tokių kaip kanabidiolis (CBD), antriniai fitokanabinoidai, terpenoidai, terpenai ir flavonoidai. Ji turi vidinę “stabdžių ir atsvarų” sistemą. Šie junginiai veikia išvien, kad sustiprintų teigiamą gydomąjį kanabidiolio poveikį ir natūraliai atsvertų visus mažiau pageidaujamus junginius, kurie atsiranda kartu su augalu.

Kai iš tam tikrų augalų išgaunami pavieniai junginiai, šie junginiai gali būti toksiški, pavyzdžiui, morfinas iš aguonos ar kokainas iš kokamedžio lapų. Būtent kitų augalų junginių ir cheminių medžiagų derinys gali slopinti šiurkštų poveikį. Taip pat labai svarbu atsižvelgti į genetiškai nemodifikuoto auginimo kokybę.

KANABINOIDAI IR LYDIMASIS POVEIKIS (ENTOURAGE)

1998 m. du Izraelio mokslininkai sugalvojo terminą “enturažo efektas”, norėdami paaiškinti savo tyrimo išvadas, kad visų kanapėse esančių natūralių cheminių medžiagų vartojimas yra naudingesnis nei tik vienos molekulės junginio vartojimas.

Kanapės turi nemažai fito-kanabinoidų, kurie yra specializuoti cheminiai junginiai. Pagrindinis jų yra kanabidiolis (CBD) – nepsichoaktyvusis kanabinoidas, kuris, kaip paaiškėjo, kanapėse turi didžiausią sveikatingumo potencialą. Jį papildo kiti kanabinoidai, tokie kaip tetrahidrokanabinolis, tetrahidrokanabivarinas, kanabigerolis, kanabichromenas ir kanabinolis.

Ši kanabinoidų grupė veikia darniai su endokanabinoidų sistema (ECS) – gyvybiškai svarbia receptorių sistema, esančia imuninėje sistemoje, centrinėje nervų sistemoje, smegenyse, organuose, jungiamajame audinyje ir liaukose. Šis ryšys turi įtakos daugeliui svarbiausių biologinių procesų, tokių kaip miegas, virškinimas, pažinimas, apetitas, skausmo valdymas, hormonų sveikata ir reakcija į uždegimą ir kt.

Terpenų – didelės aromatinių ir skoninių organinių angliavandenilių klasės – vaidmuo taip pat plačiai tyrinėjamas dėl jų reikšmingos įtakos viso augalo priežiūrai. Terpenai yra augalinių hormonų, sterolių, pigmentų ir kanabinoidų sudedamosios dalys. Įrodyta, kad jie bendradarbiauja su ECS ir imunine, nervų bei virškinimo sistemomis.

Mokslininkai kanapių augale nustatė maždaug 20 flavonoidų. Flavonoidai yra didelė fitonutrientų šeima, kuri gerai žinoma dėl to, kad augaluose sukuria ne žalias spalvas, pavyzdžiui, raudoną spalvą avietėse. Jie taip pat turi daug antioksidantų. Kartu su kanabidioliu, terpenais ir kitais kanapių fitonutrientais kanapių flavonoidai tiriami dėl jų galimos naudos sveikatai.

Apibendrinant galima teigti, kad augalai maitina ir rūpinasi žmonija jau dešimtis tūkstančių metų. Jie sugeba organizuoti cheminių junginių grupes, kurios daro didelę įtaką žmogaus sveikatai ir gerovei. Be to, gerai žinoma, kad pilno spektro produktai yra veiksmingesni už produktus, kurių pagrindą sudaro izoliatai.